bitcoin borsası

EOS uygulamaların masrafsız, merkezsiz ve kolay kurulumu için oluşturulmuş bir platformdur. Sahip olduğu teknoloji sayesinde milyonlarca işlem gerçekleştirebilir. EOS’un kripto para olarak ortaya çıkışı oldukça yenidir.

EOS Coin Nedir?

Bir işletim sistemi olarak düşünülebilecek olan EOS, blockchain merkezli ve üzerine uygulama kurulmasına izin veren bir platformdur. Bu konuda Ethereum’un rakibidir. Ethereum karşısında avantajı ise ondan farklı olarak paralel işlem yapma özelliğine sahip olmasıdır. EOS platformu çok hızlı ve çok sayıda işlem kapasitesine sahip olup, geliştiriciler için büyük bir fırsat yaratmaktadır. EOS.io şirketi 26 Haziran 2017’de başlattıkları Eos Coin projesini 28 Haziran 2018 tarihinde sonlandırmayı planlamaktadır. EOS modeli ağın daha da geliştirilebilmesi için %5 oranında enflasyona da izin vermektedir.

EOS Kripto Para Nasıl Bu Kadar Çok İlgi Çekti?

      EOS, geliştiricilerin üzerinde uygulama oluşturabildiği merkezi olmayan bir işletim sistemine benzer. EOS zincirini kullanabilmek için EOS coin yani EOS kripto paraya ihtiyacınız vardır. EOSsisteminde işlem yapmak için herhangi bir ödeme de bulunmanıza gerek yoktur. Hesabınızda EOS Coin bulunması yeterlidir. Ethereum her işlem için ücret almaktadır ve bu ücretlerde oldukça pahalıdır. Bu durum da EOS’un avantajını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca EOS sunucularında uygulamalarını barındıran geliştiricilere blok ödülleri sunmaktadır. Bu da ayrı bir teşvik unsurudur.

      EOS platformu geliştiriciler için sosyal ortam işlevi de görmektedir. Kullanıcılar sizin çalışmalarınızı görebilir, sizde diğer kullanıcıların çalışmalarını görebilirsiniz. Bu şekilde geribildirim alarak hataları düzeltebilir ve uygulamanızı daha da geliştirebilirsiniz. Ayrıca EOS’un EOS Cüzdan denilen eklentisi de avantajlarından biridir.

      EOS kripto para birimi diğer kripto paraların aksine Proof of Strake (Valığın Kanıtlanması) sistemini kullanmaktadır. Bu sistemde grafik kartlarıyla madencilik yoktur. Bu sistemde elinizde bulunan kripto paraya göre ödül alırsınız. Sistemin verdiği ödül değişken olmakla birlikte %2 ve %3 civarında olabilir. Ödül her ay verilir ve elinizdeki coin üzerine eklenir.

EOS Coin Projesi Sonlandırıldığında Ne Olacak?

28 Haziran 2018 tarihine kadar sürecek olacak ödül sistemi, son bir coin dağıtımıyla sonlandırılacak. Bu tarihten sonra EOS Coinler yalnızca sahipleri tarafından bu platformda uygulama geliştirmek amacıyla kullanılabilecek.

EOS Kripto Para Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Piyasalara girdiği günden beri büyük ilgi gören EOS kripto paraları, en çok işlem görenler listesinde ilk 10’a girmeyi başarmıştı. Halihazırda da 10. sırada yer alan EOS, son dönemde değer kaybı yaşayan kripto paralardan oldu. İlerleyen günlerde değer kazanıp kazanmayacağını hep birlikte göreceğiz.