bitcoin borsası

Dogecoin nedir? Diye hiç mi merak etmediniz? Son günlerde popüler olan kripto para birimlerinden biride Dogecoin’dir, ilk çıktığında şaka birimi olarak bilinse de bir müddetten sonra yatırımcıların gözdesi olmuştur, peki sizlerle birlikte yatırımcıların gözdesi olan bu kripto para birimini inceleyelim.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, ABD’li bir bilgisayar yazılımcısı olan Billy Markus tarafından oluşturulmuştur. İlk başta şaka birimi olarak bilinse de ilerde bu algıyı yenmiştir.

“Doge” kelimesi, bildiğimiz üzere köpek anlamına gelen İngilizce “Dog” kelimesinin bilerek yanlış yazılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Dogecoin logosu shiba inu cinsi bir köpekten gelmektedir. Dogecoini diğer coinlerden ayıran bir diğer özelikse işlem hacmi yüksek olmasıdır.

Block zamanlaması 1 dakikadır ve aynı Litecoin’de olduğu gibi Scrpyt kullanılmış ve Prof of Work mantığı ile çalışıyor. Hızlı bir şekilde coin üretilmesine izin var Dogecoin çok hızlı bir şekilde popüler olmuştur.

Bunun dışında altyapısını incelediğimiz de tüm coin’ler Bitcoin gibi aynı özeliklere sahip olduğu ortada. Yani diğer coinleri kullanan kişiler rahatlıkla Dogecoin’i kullanabilirler.