bitcoin borsası

Bitcoin altyapısına uygun olarak geliştirilen Dash coin, anlık ve özel işlemleri ile gizliliği önemsemektedir. Para transferlerinin anonim olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. İlk olarak Xcoin olarak ortaya çıkmış, daha sonra adı Darkcoin olarak değiştirilmiştir. 2017 yılında göstermiş olduğu performans ile altcoinler arasında ilk 10’a girmeyi başarmıştır. Bir yıl içinde 14 dolardan 1.500 dolara kadar çıkmıştır. Bunu da hedeflediği gizlilik politikası ile gerçekleştirmiştir.

Dash Coin Nedir?

Dünya üzerindeki en kullanıcı dostu kripto para olan Dash coin, açık kaynak kodlu ve uçtan uca şifrelenen bir kripto paradır. InstantSend (anlık işlem) ve PrivateSend (özel işlem) gibi iki farklı özelliği bulunmaktadır. Toplamda 18 milyon adet üretilecek olan Dash coin’in 2017 yılı itibari ile piyasaya 7 milyondan fazlası sürülmüştür.

DASH

Dash Coin

Dash Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Evan Duffield’in Blockchain teknolojisi ile tanışmasından sonra ortaya çıkan Dash, Bitcoin çekirdek kodunun kullanılması ile oluşturulmuş bir platformdur. Evan Duffield, bu sayede Bitcoin ve Blockchain teknolojisindeki sorunları gidereceğini düşünmüştür. İlk olarak 2014 yılında Xcoin olarak piyasaya çıkmıştır. Bir yıl sonra ismini değiştirerek Darkcoin yapmıştır. Ancak, bir ay sonra ismini Dash coin olarak değiştirerek yeni bir markalaşma sürecine girmiştir.

Dash Coin Nasıl Üretilir?

Blok zinciri teknolojisi ile ve Proof Of Work ile çalışan yani madenciliği yapılabilen bir kripto paradır. Üç farklı şekilde madenciliği yapılabilmektedir. En çok kullanılan yöntem ASIC Miner Hardware adlı bir madenciliğe özel bir donanımdır. Bu donanımın haricinde ayrıca kişisel bilgisayarlarla da madenciliği yapılabilmektedir. CPU ve GPU ile de madenciliği yapılabilmektedir.

Dash Blok Zinciri Nedir?

Blockchain altyapısına dayalı olarak çalışan Dash, Bitcoin’e göre daha hızlı ve daha güvenilirdir. Dash blok zinciri, transfer işlemleri başta olmak üzere, kullanıcı bilgileri ve transfer edilen miktarların görüntülenmesine izin vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Transfer yapanlar anonim olarak görünmekte ve bilgileri saklı kalmaktadır. X11 algoritmasını kullanmaktadır.

Dash Coin Özellikleri Nelerdir?

Tamamen gizlilik üzerine kurulmuş olan bu kripto para ile yapılan işlemlerin anonim olarak kalması bu kripto paranın en büyük özelliği olmaktadır. Bunun haricinde Masternode özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, Bitcoindeki tek dizin ağa karşılık, Dash coinde 2 dizin ağ vardır. Blok ödülü masternode ve madenciler arasında pay edilmektedir. Her grup ödül olarak kazancın % 45’ini almakta, geriye kalan % 10’luk kısım ise hazineye fon sağlamaktadır. PrivateSend özelliği, saysız değişkeni olan coinjoin tabanlı bir araştırma hizmetidir. İnstantSend özelliği ise, anlık olarak işlem yapmaya yarayan bir özelliktir.

Dash Coin Nasıl Kullanılır?

Kullanıcı dostu bir kripto para olan Dash coin, işlemlerin hızlı yapılmasına ve gizliliğe önem vermektedir. Ayrıca, bankamatik kullanımı hizmeti de sunmaktadır. Coinler içinde tek bankamatik kullanılan coin, Dash Coindir. Dash coin bankamatik kartları ile nakit çekim işlemleri ve internet üzerinden alışveriş yapılabilmektedir. Bu kartlar ile Dolar, Euro ve İngiliz Sterlini dönüştürülebilmektedir.

Dash Coin Ne İşe Yarar?

En başta gizliliğe önem veren bir para olduğu için kullanıma en açık kripto paradır. Bankamatik kartı gibi avantajlı bir uygulaması ile alışverişlerde kolayca kullanılabilmektedir. Dash platformu üzerinden işlem transferleri 4 saniye gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Masternode ağının gücü ve InstantSend özelliği sayesinde çok kısa bir sürede geri dönüşü olamayacak şekilde para transferi gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.