bitcoin borsası

Bitcoin Private (BTCP) Bitcoin’in en yeni çatalı olan, 28.02.2018 tarihinde fork olarak yeni bir kripto para birimi olarak piyasalardaki yerini almıştır. Bu tarihte Zclassic ve Bitcoin cüzdanlarında bulunan bakiyeler kopyalanmış ve bunlara karşılık bire bir oranında Bitcoin Private verilmiştir. Bitcoin’in bu son forku bundan öncekilerden biraz daha farklı bir yapıya sahip ve bu kripto para da tartışmalardan kendini alamamıştır. Bitcoin Private, zk-snarks özelliklerini dahil etmektedir.  Bitcoin zincirindeki işlemlerin herkese açık olması ile kolluk kuvvetleri tarafından incelenebilmektedir. Bu da kişilerin işlemlerinin gizliliğini riske sokmaktadır. Monero ve Zcash gibi kripto paralar, Bitcoinin bu gizlilik sorununu fırsat bilerek ortaya çıkmışlardır. Bunun üzerine bir geliştirici ekip, Bitcoin Private adında Bitcoin’e gizlilik getirecek bir kripto para inşa ettiler. Çatallanma sonucunda her Bitcoin ve Zclassic sahibine 1’e 1 oranında Bitcoin Private verilmiştir. BTCP Coin, diğer çoğu forkların aksine kapsamlı testlerden geçerek piyasaya çıkarılmıştır. Diğer forkların aksine bu fork üzerine çok düşünülmüş ve kaliteli bir ekibe sahip bir kripto paradır.

Neden Bitcoin Private?

Zclassic’te var olan bir gizlilik teknolojisini kripto para piyasasına uygulamak için neden Bitcoin Private ortaya çıkarılmıştır ve fork sonrası Zcalassic’e ne olacaktır? Zclassic’in geliştiricilerinden olan Rhett Creighton,  Zclassic’i desteklemeye devam edeceklerini açıklamış ancak Bitcoin Private’in piyasaya çıkmasından sonra Zclassic’e pek ihtiyaç kalmayacağını belirtmiştir. BTCP Coin’i destekleyecek borsalar merak konusu olmuştur. Zclassic ticareti yapılabilen Bittrex ve Cryptopia borsalarının bu forku destekleyeceği kabul edilmektedir. Ayrıca Coinomi cüzdan da bu forku destekleyeceğini duyurmuştur.

 

Bitcoin Private’in Hızlı Yükselişi

Kripto para sektöründe 2018 yılının ilk çeyreği pek iç açıcı geçmemiştir. Ancak, ikinci çeyreğin başlamasıyla tekrar bir toparlanma dönemine giren kripto paralara öncülük yapan Bitcoin 10 bin dolar seviyesine kadar yükselmiştir. Bu yükseliş çok da istikrarlı gözükmese de altcoinlerin yükseliş trendine girdiği görülmektedir. BTCP Coin bu artış eğiliminin başını çekmektedir. Bu forkun bu kadar hızlı bir şekilde artmasının bazı sebepleri bulunmaktadır. Bitcoin Private Electrum cüzdanını piyasaya sürmüş ve bu cüzdan Ledger Nano S desteği ile birlikte gelmektedir. İşletmelerin, BTCP Coin ile yapılan işlemleri kabul etmesini sağlayacak bir işlem hizmeti oluşturacak olan bir ticari çözüm sunulmaktadır.  Dünyadaki en güvenilir donanım cüzdanlarından olan Ledger Nano S, bir sonraki sürümlerinde Bitcoin Private’e yer vereceklerini açıklamışlardır. Bu açıklama ile Bitcoin Private kullanıcıları coinlerini bu güvenli cüzdanlarda saklayacaklardır.