bitcoin borsası

Basic Attention Token (BAT) Ethereum tabanlı bir coin , 2017 yılında Brendan Eich tarafından ortaya çıkarılmıştır. Yayıncılar, reklam verenler ve kullanıcılar arasında ölçülebilir bir fayda sağlamayı taahhüt etmektedir. BAT coin, yayıncıları ve reklam verenleri ödüllendirirken, kullanıcılara da kaliteli ve daha güvenilir reklamlar sunar ve bunları şeffaf ve güvenilir bir ortamda gerçekleştirir. Bu projenin temelinde, mevcut mobil reklamların kullanıcılara ve reklam verenlere verdiği zararları en aza indirgemek gelmektedir. Bunun için de Brave tarayıcısı kullanılması öngörülmektedir.

BAT ve Brave Nasıl Çalışır?

BAT coin ve Brave Browser ortak çalışmaktadır. Brave Browser, hızlı tarama hizmeti ve güvenlik üzerine odaklanan ve düşük bant genişliği kullanan bir tarayıcıdır. Ayrıca, reklamları ekranda rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırarak, kullanıcıların dikkatlerini çekerken, yayıncıların da gelir artışı sağlamasına yardımcı olur. Brendan Eich, Brave Browser ile Google ve Facebook’un egemenliğini sonlandırmayı hedeflemektedir. Brave Browser, kullanıcılara isterlerse tarayıcıyı reklamsız kullanma özelliği de sunmaktadır ve bu özellik ücretsizdir. Reklamlar etkin olduğunda ise, kullanıcılar yayın içeriğine bakarken daha fazla zaman harcayarak yayıncıları da desteklemektedirler. Gizlilik nedeniyle kullanıcıların faaliyetleri takip edilemez ve kimlikleri ile ilgili bağ kurulamaz. Kullanıcılar ayrıca, “Zero Proof of Knowledge”  yani sıfır bilgi kanıtı defter sisteminden token alırlar. Reklam verenler için de aracıyı ortadan kaldırdığı için daha fazla gelir elde edilmesini sağlar. BAT coin sisteminin reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcılara sağladığı avantajları basitçe özetlemek gerekirse;

  • Reklam verenler; kullanıcı başına daha az bedel ödeyerek reklam gösterimlerinden daha fazla dönüşüm elde etmek,
  • Yayıncılar; daha yüksek reklam geliri ve raporlama sistemi,
  • Kullanıcılar; Brave kullanarak BAT coin kazanma imkânı ve kendileriyle ilgili reklamlarla karşılaşmak.

Ayrıca sistem, sadece Brave Browser üzerinden değil, diğer tarayıcılara kurulacak eklentiler ile de çalışacaktır.

 

Basic Attention Token Geleceği Var mı?

Proje temelinde kazan-kazan sistemi olduğu için ve reklamcı ile yayıncıya aynı anda kazanç sağladığı için yakın gelecekte popülaritesi artacak gibi gözüküyor. Brave Browser’ın diğer büyük tarayıcılarla başa çıkması zor görünüyor ancak, kripto para birimine olan ilgi projenin daha fazla duyulmasına ve piyasa değerinin artmasına neden olabilir. Sunduğu avantajlar düşünüldüğünde geleceği parlak bir coin olarak görülmektedir.

Basic Attention Token Nasıl Alınır?

Pek çok kripto para borsasında işlem gören BAT coin, Binance ve Bittrex borsalarından alınıp satılabilir. Bu borsalardan BAT satın almak için öncelikle Türkiye’deki kripto para borsalarından Bitcoin alıp, bu Bitcoin’i yabancı borsalara transfer ederek, Basic Attention Token alınabilir.