bitcoin borsası

Bitcoin türevinde olan ve farklı bir algoritma yapısına sahip olan şifreli birimlere altcoin adı verilmektedir. İçinde bulunulan dönemde yaklaşık iki yüz civarında altcoin bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu bitcoin Exchange sitesinde ilgi görmektedir. Burada genellikle market hacmi yeterli seviyeye ulaşmış olan ve talep sınırını aşan altcoinler yer almaktadır.

Günlük yaşamda en fazla tercih edilen altcoin algoritmalarına bakıldığında bunlar içerisinde sha-256, Scyrpt, Keccak, Quark, Ipo/ Shares gibi altcoin algoritmaları bulunmaktadır. Dolayısıyla altcoin madenciliği yaparken bu algoritmalar kullanılmaktadır.  En iyi algoritmalar enjin coin, monaco, basic attention token, siacoin ve steem olarak bilinmektedir. Bu altcoinler kendi içinde birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Altcoin Madenciliği Yapmak

Altcoin madenciliği yapmak için bitcoindeki gibi yüksek işletim sistemlerine ya da cihazlara gerek bulunmamaktadır. Burada daha uygun cihazlar ile üretim yapmak mümkün olmaktadır.

Coin üretimi yani madencilikte coin kazanmanın yanı sıra iyi hesaplamayla işlem gerçekleştirme, sistem ağını güvenilir şekilde koruma, piyasayı kontrol etme gibi amaçlar vardır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi tek başına ya da birkaç kişi ile birlikte olabilmektedir. Tek başına altcoin madenciliği yapılacağı takdirde iyi bir bilgisayar sistemi ve bilgi birikimine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle bilgisayarın ekran kartının kuvvetli olması madencilik ile doğrudan ilişkilidir. İlk etapta işlemci düşünülse de ekran kartı da altcoin madenciliği üzerinde etkili olmaktadır.

altcoin madencilik

Altcoin madencilik kartları

Altcoin Madenciliği

Altcoin madenciliği işlemine başlamadan evvel, kazanılan paraların biriktirilmesi amacıyla bir cüzdana ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için öncelikle madencilik yapılmak istenen para birimine karar verilir ve ardından cüzdan uygulaması incelenerek wallet oluşturulur. Bu bakımdan ailtcoinler kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Bu cüzdanların büyük çoğunluğu bitcoin-Qt istemcisine dayanmaktadır. Fakat indirme işlemi normalden biraz daha uzun sürebilmekte, bundan dolayı yatırımcıların bu duruma hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Uygulamanın bilgisayara kurulmasının ardından madencilik için kullanıcı adı ve şifre belirlemesi yapılmaktadır. Burada belirlenen kullanıcı adı ile şifre sisteme girişlerde gerekli olduğundan dolayı unutulmaması gereklidir. İşlemler neticesinde hesapta biriken coinler bilgisayara kurulan yazılım cüzdanına aktarılabilmektedir. Bu da yatırımcılar açısından avantajlı olmaktadır.

Ripple gelecek için yatırım aracı mıdır konusuda son zamanlardaki tartışılan bir konudur.