bitcoin borsası

15 Haziran 2018 tarihinde EOS ağı blok oluşturucularının seçilmesi için 150 milyon oya ihtiyaç duymakta idi ve bu 150 milyon oya ulaşarak EOS Blockchain’i etkinleştirildi. Daha önce oy kullanımı yetersiz olduğundan dolayı işlemler geçici blok oluşturucular tarafından onaylanıyor idi.

Kripto para cami’yasında piyasa değeri olarak EOS 5. büyük coin olarak görülmekte. EOS ağı geçtiğimiz hafta boyunca kendi içinde yaşadığı tartışmalar ve pürüzler sebebi ile kripto para cami’yasında en karışık gelişmelere sahne oldu. EOS geliştiricisi olan Block.one yaklaşık 1 yıl süren ICO’sunun ardından 4 milyardan fazla fon toplamayı başardı.

EOS Blockchain 1 haftalık incelemenin ardından blok oluşturucu adayları tarafından teste tabi tutuldu. Gerçekleşen testler sırasında sistemde açık noktaların bulunması ve iki grubun rekabetinden ötürü Blockchain  tamamlanması gecikmeye uğradı. Testlerin bitiminden sonra oylamaya sunulan ve dünyanın çeşitli yerlerinden blok oluşturucuları ilk 21 arasına girebilmek için yarışmaya başladı. Oylama ilk etap da yavaş ilerlemesine rağmen dün itibari ile hızlanarak 150 milyon barajını bu ün erken saatlerde geçildi.

EOS Blockchain

Bu zaman içerisinde olumsuz haberlerde vardı. EOS ağının çalışmaya başlamasından itibaren verilere göre 500 milyon’da fazla EOS token’i 10  cüzdanda bulunduğu ortaya çıktı. İlk 100 cüzdan da ise toplam token miktarının t,82’sine sahip. Bu da bize bu kişilerin veya kurumların kimi isterler ise seçebileceklerini göstermektedir. Bu da merkezi olmayan kripto para için çok fazla token sahibi olanlar tarafından yönetilebilmesi eleştirisini almıştı. Bu bireysel yatırımcılar için pek fazla bir şey ifade etmese de blok oluşturucularının kararına kalabilecek akıllı sözleşmeler veya uygulamalar ile ilgili konular geliştiricileri etkileyebilmekte.

Yazımı yazar iken 9,5 milyar dolar piyasa değerine sahip olan ve 10,94 dolardan işlem görmekte. Piyasanın düşüş de olmasının yatırımcılara verdiği tep kinli yaklaşımından ötürü beklenen fiyat artışını gerçekleştirmediği görülmekte.